Tydzień Profilaktyki pod hasłem „Autorytet, który łączy”

Tydzień Profilaktyki w Szkole Podstawowej im. Leonida Teligi w Lini rozpoczął się szkoleniem dla nauczycieli z rekomendowanego programu „Domowi detektywi”. Wychowawcy klas IV-VI SP zostali przygotowani do przeprowadzenia zajęć z programu, którego nadrzędnym celem jest obniżenie wieku inicjacji alkoholowej.
W poniedziałek, tj. 4 grudnia br., naszą szkołę odwiedzili ratownicy medyczni. Uczniowie zostali przygotowani przez profesjonalistów do wykonywania czynności związanych z ratowaniem życia.
Na spotkaniu z dziećmi i młodzieżą ratownicy udzielili instruktażu oraz zademonstrowali tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.  Uświadomili uczniom, na czym polega praca ratownika i jak ważne są  „złote minuty”, które ratują życie poszkodowanego. Pouczyli, jak należy zachować się w nagłych wypadkach, do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej oraz przypomnieli uczniom ważne telefony alarmowe. Po omówieniu zasad udzielania pierwszej pomocy uczniowie aktywnie uczestniczyli w podstawowych czynnościach ratowniczych. 
Kolejny dzień Tygodnia Profilaktyki, czyli wtorek, poświęcony został promocji zdrowia i aktywnemu trybowi życia oraz profilaktyce otyłości. Uczniowie dokonywali pomiarów wysokości i masy swojego ciała pod fachowym okiem Pani pielęgniarki Haliny Pranga i nauczycieli wychowania fizycznego. Celem pomiarów było obliczenie wskaźnika BMI dla każdego ucznia i określenie prawidłowej masy ciała. W tym dniu odbyła się również wystawa plakatów wykonanych przez uczniów naszej szkoły. Prace promowały zdrowy styl życia. Pokazywały także skutki zachowań ryzykownych, tj. sięganie po używki, środki psychoaktywne, zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia).
Środa poświęcona została profilaktyce zachowań ryzykownych. Tego dnia gościliśmy funkcjonariuszy Straży Miejskiej z Wejherowa, którzy zostali oddelegowani do naszej szkoły przez Prezydenta Miasta Wejherowo – Pana Krzysztofa Hildebrandt.  Funkcjonariusze przed szkołą przedstawili inscenizację interwencji patrolu Straży Miejskiej z uwzględnieniem zasad prewencji, wezwań do zachowania zgodnego z prawem oraz do porzucenia niebezpiecznego narzędzia, obezwładnienia za pomocą specjalnych chwytów, użycia środków bezpośredniego przymusu i doprowadzenia do radiowozu.
Kolejnym etapem działań skierowanych do uczniów były wykłady następujące tematy: ,,Bezpieczna droga do szkoły”, ,,Praca Strażnika Miejskiego”, ,,Aspekty prawne oraz odpowiedzialność nieletnich za wykroczenia i przestępstwa”, „Środki odurzające – alkohol, papierosy/ e-papierosy, narkotyki/dopalacze”.
Następnie Strażnicy Miejscy zaprezentowali uczniom tubę odblaskową, która w prosty, ale jednocześnie bardzo dobitny sposób pokazała różnicę w widoczności osoby poruszającej się po zmierzchu z odblaskiem i bez niego. Celem tej prezentacji była promocja używania elementów odblaskowych, głównie wśród dzieci i młodzieży, ale także wśród dorosłych.
W trakcie spotkania młodzież miała możliwość założenia alkogogli. Uczniowie, wykonując proste ćwiczenia, przekonali się, że alkoholowe zamroczenie zawęża pole widzenia, zaburza równowagę, a także obniża zdolności motoryczne. Zajęcia te miały uświadomić młodzieży, że alkohol otępiająco działa na nasze zmysły, a także utrudnia wykonywanie pozornie prostych czynności.
Ratownik medyczny i funkcjonariusze Straży Miejskiej uświadomili uczniom, jak ważna jest umiejętność ratowania życia. Zaprezentowali wybrane elementy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z użyciem fantoma.
Podczas spotkania odbyła się również prezentacja wizerunku strażnika miejskiego - różne typy umundurowania  (patrol interwencyjny, patrol  dzielnicowy) oraz pokaz i omówienie środków przymusu bezpośredniego, w jakie wyposażeni są funkcjonariusze Straży Miejskiej.
Strażnicy przestrzegli również młodzież przed podejmowaniem zachowań buntowniczych, wskazując na ich konsekwencje prawne. Podali przykłady z codziennej pracy,  związane z interwencjami.
Uwieńczeniem tego dnia i wszystkich poprzednich działań związanych z realizacją Tygodnia Profilaktyki  pod hasłem „Autorytet, który łączy” była prezentacja człowieka z pasją- Strażnika Miejskiego, Pana Macieja Cichonia, „Maratończyka”, który codziennie pokonuje dystans ok. 30 km.
Funkcjonariusz na służbie naraża swoje życie stając w obronie innych, udziela pierwszej pomocy. Ponadto uczy kobiety samoobrony. W natłoku obowiązków znajduje jednak czas na realizację PASJI, czyli jest niekwestionowanym AUTORYTETEM. 
Na zakończenie spotkania głos zabrał Komendant Straży Miejskiej - Pan Zenon Hinca, mieszkaniec naszej miejscowości. Pan komendant podziękował uczniom za aktywny udział w Tygodniu Profilaktyki, wskazując na ważność podejmowanej tematyki. Podkreślił, że Strażnicy Miejscy w wielu szkołach prowadzą pogadanki na temat swojej pracy, zachowań ryzykownych, ale tylko w naszej zademonstrowali profesjonalną symulację interwencji oraz sprzęt, którym dysponują. Cała społeczność szkolna nie kryła zadowolenia z tak przeprowadzonych zajęć.
W czwartek (06.12. br. -  MIKOŁAJKI)obchodziliśmy w szkole Dzień dla Rodziny. Z tej okazji uczniowie klas III SP wraz ze swoimi rodzicami piekli i zdobili pierniki. Zapachy ciasteczek unosiły się również w Zakrzewie.
Tego dnia, podczas konsultacji, wychowawcy klas IV-VIII SP i III Gim. realizowali założenia kampanii „Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU” .
Na spotkanie nauczycieli z rodzicami wolontariusze naszej szkoły przygotowali wystawę prac dotyczącą autorytetu rodzica. Członkowie Samorządu Uczniowskiego zorganizowali kiermasz, podczas którego rodzice i pracownicy szkoły mogli zakupić ozdoby świąteczne wykonane przez uczniów i ich rodziny. Okres przedświąteczny stał się więc okazją do refleksji i skupienia uwagi na tym, co najważniejsze, czyli relacjach dorosłych z dziećmi i młodzieżą.
 
Koordynatorki:
Anetta Tessmer
Joanna Korzistka

Ciekawe filmy przedstawiające inscenizację interwencji Patrolu Straży Miejskiej znajdziecie poniżej:

FILM 1
Ważne: Użytkowanie tej strony internetowej oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Polityka Prywatności